Kaszgar

Muzułmańskie miasto w zachodnich Chinach liczące ok. 350 tys. mieszkańców. Znajduje się w strategicznym położeniu w północno-zachodniej części kotliny Kaszgarskiej, u podnóża gór Tien-szan. Stąd wyruszali kupcy chcący dostać się z tzw. Rejonów Zachodnich (basen rzeki Tarim) do kotliny Fergańskiej.

kaszgar_map.png

Historia

Nazwa miasta oznacza "różnobarwne domy". Znane też było pod nazwą "Sulej". Miasto istniało już w II w p. n. e., wspomniane jest w kronikach misji Zhang Qiana. Zostało zdobyte przez dynastię Han w roku 76 p. n. e. W I w n. e. Rejony Zachodnie były pogrążone we wzajemnych wojnach między poszczególnymi państwami-miastami, z których Kaszgar okazał się jednym z najsilniejszych. Począwszy od II w swoje wpływy zaczynają zaznaczać Kuszanowie, których państwo znajdowało się w Baktrii. W VI w znalazł się pod kontrolą Heftalitów, a z nastaniem w VII w dynastii Tang rozpoczęła się rywalizacja o wpływy m. in. nad Kaszgarem z Turkami Zachodnimi. Kontrola nad miastem przechodziła w ręce: Chińczyków w roku 658, Tybetańczyków w 678, ponownie Chińczyków w 692 i ponownie Tybetańczyków w 766. W IX w miasto staje się częścią Chanatu Karachanidów (wywodzący się z Ujgurów), a w pewnym momencie jego stolicą. W X Karachanidzi nawrócili się na Islam. W XII w miastem rządzili Karakitajowie, którzy w roku 1218 zostali podbici przez Mongołów. Po podziale Imperium Mongolskiego, Kaszgar należał do Chanatu czagatajskiego. W roku 1390 został najechany przez Timura, w roku 1514 zniszczony przez wojska Mirzy Ababakara broniącego się przed najazdem Sułtana Said-chana. Miasto zostało ostatecznie zdobyte przez Chińczyków w roku 1759. W XIX w wstrząsały nim muzułmańskie rebelie, łącznie z największą Rewoltą Dungan roku 1862. W latach 1865-77 istniało niezależne królestwo Kaszgarii pod rządami uzbeckiego generała Yakuba Bega, ostatecznie zlikwidowane przez dynastię Qing.

Stare miasto

Stare miasto w Kaszgarze (fot. CH.Q)

Co chcemy zobaczyć?

Meczet Id Kah

Największy meczet w Chinach, regularnie modli się w nim prawie 10 tys. wiernych. Został zbudowany w roku 1442 na miejscu wcześniejszej konstrukcji z X w.

Meczet Id Kah

Międzynarodowy Bazar Azji Centralnej

Odbywa się w każdą niedzielę, można na nim kupić wszelkie lokalne owoce, warzywa a także zwierzęta hodowlane.

Bazar niedzielny

Bazar niedzielny (fot. Gert Wrigge i Anton Oettl)

Mauzoleum Abacha Chodży

Uważany za najświętsze dla muzułmanów miejsce w Sinkiangu. Zbudowany w XVII w grobowiec pięciu pokoleń rodziny Abacha Chodży, władcy całego Wschodniego Turkiestanu (Kotlina Kaszgarska), przez niektórych Ujgurów uważany za proroka.

Mauzoleum Abacha Chodży

Mauzoleum Abacha Chodży (fot. 滑翔伞)

Pomnik Mao Zedonga

Drugi co do wielkości (18 m) pomnik Mao Zedonga na świecie.

Odległości

Punkt odniesienia - dworzec kolejowy

miejsce lokalizacja
Meczet Id Kah 5,7 km SWW
Międzynarodowy Bazar Azji Centralnej 4,25 km SWW
Mauzoleum Abacha Chodży 2 km W
Pomnik Mao Zedonga 5,5 km SWW
kaszgar_map3.jpg