O pomyśle
sloncezielone.jpg

Kilka słów o tym skąd wziął się nasz pomysł.

Pomysł wyjazdu na obserwację zaćmienia słońca do Chin w 2009 roku narodził się niemal równo rok wcześniej, zaraz po obserwacji zaćminienia w Nowosibirsku.
Gdy po powrocie zaczeliśmy się zastanawiać na poważnie nad przyszłoroczną wyprawą zaczeły się zbierać coraz to nowe pomysły.

Jedne bardziej wynikające z naszych zainteresowań naukowo poznawczych: chcieli byśmy przeprowadzić obserwację całkowitego zaćmienia Słońca, w sposób znacznie bardziej profesjonalny niż za pierwszym razem. I tutaj wyjazd do Chin będzie wspaniałą i jedyną w swoim rodzaju okazją, będzie to w końcu najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca, jakie da się obserwować na ziemi w czasie naszego życia.
Nie będzie to też nasze pierwsze zaćmienie, a należy wiedzieć, że pierwsze ujrzenie takiego fenomenu jak zaćmienie Słońca jest przeżyciem niesamowitym, w czasie którego trudno jest skupić się na czymkolwiek innym niż podziwianie.

Inne pomysły jakie się pojawiły są bardziej związane z naszym ogólnym zainteresowaniem światem jaki nas otacza. Żeby obserwować zaćmienie przebędziemy samolotem ponad 8000 kilometrów, jedną piątą długości równika, całą Azję i pół Europy.
Stąd wziął się pomysł, żeby wracać po obserwacjach drogą jaką prawie 850 lat temu do Chin dotarł Marco Polo, czyli wzdłuż legendarnego Jedwabnego Szlaku.

Elementami projektu realizowanymi w Polce są działania popularyzatorskie i edukacyjne. Będziemy gospodarzami stoiska na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, promując astronomię obserwacyjną i ideę wyprawy.